eco driving

Eco driving

Eco driving czyli eko jazda

Ecodriving to nowoczesny i inteligentny sposób na oszczędzanie paliwa i szybkie i – co najważniejsze – bezpieczne dotarcie do celu. Zużycie energii / paliwa kosztuje i powoduje emisje CO 2  i zanieczyszczenia powietrza, które mają negatywny wpływ na środowisko. Szczególnie jazda na wysokich obrotach silnika (wysokie obroty) znacznie zwiększa zużycie paliwa. Również sekwencje przyspieszania i hamowania, których można uniknąć, obniżą zużycie paliwa. Zgodnie z wytyczną „Bezpieczeństwo przede wszystkim”, Ecodriving umożliwia bardzo oszczędny, inteligentny i zrelaksowany styl jazdy bez straty czasu.

Co to jest jazda ECO?

Jazda ECO oznacza „ekonomiczną, ekologiczną i bezpieczną” jazdę. Koncepcja zyskała popularność w branży transportowej w ciągu ostatnich kilku lat. Analizując zachowanie podczas jazdy, przewoźnicy mogą znacznie zoptymalizować styl jazdy, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa, emisję CO2, koszty utrzymania, uszkodzenia i wypadki.

Ecodriving to nowoczesny i wydajny sposób jazdy, który kładzie nacisk na oszczędność paliwa, prędkość i bezpieczeństwo. Jest szeroko praktykowany na całym świecie. Niektóre wskazówki dotyczące ekologicznej jazdy działają lepiej z ręczną skrzynią biegów, ale każdy może jeździć ekologicznie. Niezależnie od tego, czy jesteś w samochodzie ciężarowym, czy w pojeździe hybrydowym, techniki ekologicznej jazdy poprawiają zużycie paliwa. W trudnych ekonomicznie czasach, zwiększenie zużycia paliwa oszczędza pieniądze i zmniejsza naszą zbiorową zależność od ropy.

eco driving czyli hamuj silnikiem w czasie jazdy
Jedna z zasad eco drivingu dotyczy hamowania silnikiem. Robiąc prawo jazdy często w sposób teoretyczny uczymy się na czym polega hamowanie silnikiem. Eco drivingu czyli ekonomicznej jazdy uczy się poprzez doświadczenie, które zdobywa się mając prawo jazdy.

Przewiduj natężenie ruchu

Przyzwyczaj się do odczytywania ruchu drogowego daleko przed Tobą i przewiduj ruch drogowy przed Tobą tak bardzo, jak to możliwe. Daj sobie trzy sekundy na prowadzenie samochodu przed Tobą, aby zminimalizować potrzebę gwałtownego hamowania. Użyj rozpędu i uciekaj tak bardzo, jak to możliwe, aby to osiągnąć, można zastosować różne techniki.

Utrzymuj stałą prędkość przy niskich obrotach

Pomyśl o flow. Chcesz płynnie i bezpiecznie przejeżdżać przez ruch uliczny przy minimalnym hamowaniu i przyspieszaniu. Jedź na niskich obrotach i na najwyższym możliwym biegu. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania, ponieważ prowadzą one do zwiększonego spalania paliwa. W stosownych przypadkach użyj tempomatu.

Wcześniejsza zmiana

Jeśli masz manualną skrzynię biegów, biegi wcześniej i przyspieszaj na niższych obrotach.

Często sprawdzaj ciśnienie w oponach

Sprawdź w instrukcji samochodu prawidłowe ciśnienie w oponach. Samo ciśnienie w oponach może zdziałać cuda, poprawiając przebieg paliwa na dłuższą metę.

Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach swojego samochodu. Ważna część energii potrzebnej do napędu samochodu jest potrzebna do pokonania oporu toczenia opon. Za niskie o 25% ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia o 10%, a zużycie paliwa o 2%. Zbyt niskie ciśnienie w oponach ma również niekorzystny wpływ na prowadzenie pojazdu i drogę hamowania.

Aby zapewnić prawidłowe ciśnienie w oponach, należy sprawdzać opony samochodu przynajmniej raz w miesiącu. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać przy zimnych oponach. Oznacza to, że przejechałeś mniej niż trzy kilometry, w przeciwnym razie musisz poczekać około 10 minut, aby opony ostygły. Producenci samochodów zawsze zalecają dwa różne ciśnienia w oponach: jedno do jazdy bez obciążenia i / lub głównie przy normalnych prędkościach, a drugie do jazdy z pełnym obciążeniem i / lub głównie przy dużych prędkościach. Te wskazania ciśnienia można znaleźć w instrukcji obsługi, ale często również na etykiecie na słupku drzwi lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie.

Obecnie nowo sprzedawane samochody osobowe kilku marek są już wyposażone w system elektroniczny, który na bieżąco monitoruje ciśnienie w oponach. Takie systemy mogą być również montowane jako wyposażenie dodatkowe w innych samochodach.

Ogranicz wszelkie dodatki – dodatkowa energia kosztuje paliwo, a tym samym pieniądze

Klimatyzacja zawsze spala więcej paliwa, więc używaj jej tylko wtedy, gdy jest to konieczne. To samo dotyczy wszelkich innych akcesoriów elektrycznych, których używasz w samochodzie.

Unikaj ciężaru własnego, takiego jak ciężki sprzęt, o którym zapomniałeś w bagażniku, i oporu aerodynamicznego, jak otwarty szyberdach na autostradzie.

Oczywiście trzeba być wygodnym, więc nie ma potrzeby jeździć z podniesionymi wszystkimi oknami i klimatyzacją w upalny dzień. Ogólnie rzecz biorąc, na autostradzie przy prędkościach powyżej 100 kilometrów na godzinę klimatyzacja jest opcją bardziej wydajną pod względem zużycia paliwa. Podczas jazdy po mieście przy stosunkowo niskich prędkościach lepszym rozwiązaniem jest wyłączenie klimatyzacji i opuszczenie szyb .

Ekonomiczne i ekologiczne zalety jazdy ECO

Na podstawie przychodzących danych dotyczących zachowania podczas hamowania, prędkości, liczby obrotów (obr / min), zatrzymań awaryjnych, zmiany biegów, zatrzymywania lub nie zatrzymywania silnika podczas postoju itp., Dla każdego kierowcy przewoźnicy mogą na bieżąco oceniać swój zespół i trenera. jeździć bardziej ekonomicznie i oszczędniej – zgodnie z zasadami jazdy ECO. Jazda ekologiczna pomaga firmom transportowym zaoszczędzić co roku tysiące euro na paliwie na ciężarówkę, jednocześnie zmniejszając emisję CO2 i innych niebezpiecznych gazów.

One thought on “Eco driving

  1. Ja w ramach eco drivingu puszczę nogę z gazu w czasie jazdy. W czasie jazdy, a konkretniej podczas rozpędzania wciskam pedał gazu na 3 4 głębokości (nie wciskam na maksa). No i oczysicie wyznaję zasadę hamuj silnikiem. Egzamin na prawo jazdy zdałem za pierwszym razem, ale techniki eko jazdy trzeba się nauczyć samemu.

Comments are closed.