Statystyki o transporcie

Mark Twain powiedział kiedyś, że istnieję kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka. Nie jest to prawda o ile nie pozwalamy by dane statystyczne dobierać sobie swobodnie. Myśl ta naszła mnie gdy czytałem opracowanie Międzynarodowej Federacji drogowej pod nazwą EUROPEAN UNION ROAD FEDERATION. Ta niewielka objętościowo, ale bogata w treści broszura (ledwie 93 strony) zawiera szereg ciekawych danych dotyczących transportu drogowego w Unii Europejskiej.  

Statystyki

Już pierwsze dane wskazuj na rolę transportu w gospodarce Unii Europejskiej. Wystarczy przytoczyć następujące fakty:

  1. rocznie przemysł związany bezpośrednio z transportem przynosi dochód na poziomie  2 bilionów 455 miliardów euro,
  2. podatek VAT firmy przemysłu około transportowego odprowadziły od kwoty prawie 470 miliardów euro,
  3. zatrudniały w tym czasie prawie 12 milionów pracowników co stanowiło ponad 5,3 procent pracowników ogółem

Dane te, gdy zestawić je z wielkością pomocy udzielonej kilka lat temu branży przez rządy w obliczu kryzysu, są chyba wyjaśnieniem skwapliwości udzielania tej pomocy.  A przecież mimo kryzysu branża ta odnotowała spektakularny sukces rozwijając się w niesamowitym tempie. Co było możliwe moim zdaniem m.in. dzięki  poszerzeniu unii o kilkanaście nowych państw, w tym Polskę. 

Drobne firmy

Ciekawym zjawiskiem w ostatnich latach jest powstawanie małych firm transportowych. Nie mówię tu o firmach spedycyjnych, ale firmach, które zajmują się w transporcie małych przedmiotów (np. mebli), przeprowadzek itd. 
Boom na firmy przeprowadzkowe rozwiną się wraz z boomem mieszkaniowym. Firmy konkurują ze sobą oferując wykonanie przeprowadzki tanio, albo dodają do oferty dodatkowe usługi jak np. składanie mebli (które np. na czas przeprowadzki trzeba było rozkręcić).

My - czyli klienci na tym zyskujemy. Firmy przeprowadzkowo - transportowe rywalizując ze sobą często obniżają ceny usług. Dlatego też coraz więcej osób stać na taki wydatek. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *