Transport żywności – wymagania sanitarne, temperatura

Transport żywności – najważniejsze informacje

Żywność należy do grupy towarów, których przewożenie w wielu wypadkach wymaga specjalnego traktowania. Z tego właśnie powodu zanim zdecydujemy się na transport żywności powinniśmy sprawdzić w przepisach czy nie łamiemy prawa. Najprościej sprawę ujmując kiedy planujemy transport żywności to nie powinniśmy wysyłać produktów, które łatwo mogą się popsuć. To najprostsza zasada jeżeli chodzi o wysyłanie żywności za pomocą firmy kurierskiej.

Z gołą inaczej wygląda sytuacja, kiedy zlecimy to profesjonalnej firmie. Taka firma doskonale wie, jakie ma transport żywności wymagania sanitarne i jak się do nich przygotować. Podobnie jak firmy przygotowujące i dostarczające catering Warszawa do domu.

Pyszne.pl oraz uber eats to najpopularniejsze firmy oferujące transport żywności.

Wysyłka jedzenie kurierem

Wiele firm kurierskich niechętnie podejmuje się przewozu paczek zawierających artykuły spożywcze. Wynika to z faktu, że wykonując transport żywności temperatura temperatura powinna być odpowiednia, a do tego artykuły spożywcze łatwo ulegają uszkodzeniu lub mogą się popsuć. Oczywiście jeżeli artykuły spożywcze ulegną uszkodzeniu, to wówczas mogą one zabrudzić inne przewożone towary. Z tego właśnie powodu transport żywności jest niezbyt chętnie widziany przez firmy kurierskie.

Każda firma kurierska ma swoją listę towarów, które są wykluczone w przewożenia. Warto przed nadaniem przesyłki taką listę sprawdzić.

Hermetycznie zapakowane pożywienie

zamknięte jedzenieJeżeli już koniecznie chcesz wysyłać żywność za pomocą firm kurierskich to najlepiej jest zdecydować się na żywność, która jest zapakowana hermetycznie. Taki sposób pakowania ochroni jedzenie jednocześnie ograniczając wydostające się zapachy. Również takie opakowanie chroni przed wilgocią. Dużą zaletą hermetycznego pakowania jedzenie jest to, że zajmuje ono mniej miejsca. Jest to duża zaleta, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pakujemy większą ilość jedzenia. W sytuacji gdy wysyłka jest konieczna, sprawdźmy przewidywany czas przewożenia przez firmę transportową naszej przesyłki. Dzięki temu samodzielnie będziemy mogli oszacować, czy jedzenie z paczki się popsuje czy też nie. Warto jest szukać takich przewoźników, którzy gwarantują wykonanie transportu w jak najkrótszym czasie.

Przestrzegaj prawa

Jeżeli decydujesz się na wysłanie żywności, to zawsze sprawdzaj czy możesz wysłać taką przesyłkę. Sprawdź najpierw czy zaplanowane do wysyłki towary nie znajdują się na liście zakazanych do importu do konkretnego kraju. Warto jest nakleić etykietę, która będzie dokładnie wskazywała jakiego rodzaju są w środku składniki. Może się zdarzyć sytuacja, że w mieszance jeden składnik nie będzie tolerowany.

Masowa wysyłka żywności

Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo i zamawiasz duże ilości jedzenie z odległych zakątków świata to zapewne zastanawiasz się jak zorganizować taki transport żywności, aby produkty dotarły świeże i nie naruszone. Wiele produktów spożywczych przemierza tysiące kilometrów i dlatego właściwe zaplanowanie i wykonanie transportu jest bardzo ważne. Wpływają na niego między innymi takie czynniki jak temperatura, w jakiej jest żywność transportowana.

Bez względu na to, czy wysyłamy swój własny towar czy też pracujemy w dziale logistyki firmy, najważniejszym elementem transportu żywności jest czas podróży. Oczywiście im ten czas jest krótszy tym lepiej. Wówczas znacznie wzrasta szansa na to, że towar dotrze w dobrym stanie. Jeżeli transport zapowiada się na dłuższy to wówczas zastanów się, co się stanie z naszą żywnością i jak będzie ona wyglądała na końcu podróży.