Udana przeprowadzka

3 sposoby na udaną przeprowadzkę

Podjąłeś decyzję o przeprowadzce, załatwiłeś wszelkie formalności prawne związane z przenosinami i popakowałeś już wszelkie ubrania i inne drobiazgi do kartonów. Super! A teraz czeka cię jeszcze jeden element przeprowadzki – transport na nowe miejsce całego tego tarabanu.  

Zazwyczaj ludzie decydują się na jedną z trzech opcji:

  1. Wypożyczenie przyczepy do załadunku mebli,
  2. Poproszenie znajomych o pomoc,
  3. Wynajęcie firmy do przeprowadzki.

Każda z tych metod posiada swoje wady i zalety, każda z nich będzie też kosztowała nas odpowiednio do świadczonej usługi (może poza pomocą przyjaciół, którzy zazwyczaj pomagają nam za darmo albo przynajmniej za koszt parapetówki).

Oto krótkie podsumowanie, czego się spodziewać podczas przeprowadzki.

Wynajem przyczepy do przeprowadzek

Jedna z najprostszych metod przeniesienia się do nowego miejsca. Wypożyczasz przyczepę, podczepiasz pod samochód, pakujesz swoje meble i jedziesz do nowego miejsca. Nic prostszego, prawda? I do tego bardzo tanie, bo płacimy za każdy dzień wypożyczenia przyczepy na czas przeprowadzki.

Jednak sprawa zacznie się komplikować, jeśli będziemy potrzebowali przetransportować cięższe meble w trakcie przeprowadzki, jak lodówka, pralka czy nie daj boże pianino! Zwykła przyczepa może zwyczajnie nie wytrzymać takiego ciężaru, dlatego będzie potrzebna ciężarówka.

I w tym momencie, jeśli nie masz prawa jazdy C albo kogoś, kto je posiada i chce ci pomóc, będziesz zmuszony wynająć firmę przeprowadzkową. Ciężarówka do przeprowadzki zgrabnie pomieści cały nasz dobytek, nawet ten najcięższy. Kierowca natomiast a chęcią rozliczy się z tobą za kilometry przejechane od punktu A do punktu B. Coś za coś. Rozwiązaniem tego jest również zamówienie w firmie przeprowadzkowej busa z kierowcą. Wtedy koszt takiej przeprowadzki jest znacznie niższy. W firmie Metrans oferującej przeprowadzki Wrocław godzina najmu busa z kierowcą kosztuje 80zł a każda kolejna 60zł. 

Zlecenie przeprowadzki firmie

To wersja przeznaczona dla firm, które nie mogą z zasady same zająć się przeprowadzką, albo dla ludzi prywatnych, którzy nie posiadają przyjaciół (żart oczywiście!). Firma przeprowadzkowa zapewnia pełną obsługę w tym temacie, a zatem:

  • Załadunek i rozładunek towaru,
  • Jego transport na miejsce,
  • Ubezpieczenie od uszkodzenia towaru podczas pracy.

Firma świadcząca przeprowadzki jest w swojej budowie nieco podobna do tej, jaka świadczy usługi spedycyjne. Transport jest rozliczany za kilometry przejechane przez ciężarówki. Jednak dodatkowa usługa, jaką jest przenoszenie przedmiotów, jest rozliczana za godzinę pracy plus ewentualne piętra do pokonania.

Zlecenie nietypowe na przeprowadzki

Masz jakieś szczególne widzimisię na przeprowadzkę swojego mieszkania? Chciałbyś na przykład zrobić to tylko w weekend, ponieważ w tygodniu pracujesz? Zapłać ekstra.

Chciałbyś może przenieść się w ciągu nocy? Zapłać ekstra.

A może masz do przewiezienia nietypowy mebel (sztandarowe pianino albo jeszcze gorsze – fortepian). Firma przeprowadzkowa załatwi to za ciebie, lecz będzie dodatkowo liczyła sobie za wykonanie takiego zlecenia. Dlatego miej na względzie, że na kosztorysie może pojawić się dodatkowa kwota oznaczona jako „usługi nietypowe”. Pamiętaj tylko dopytać, co jest rozumiane przez ten termin, aby czasem nie zapłacić za przeprowadzki więcej, niż w rzeczywistości wykonano.

Podsumowanie

Pięknie, od dzisiaj będziesz wiedział, jakie opcje masz od wyboru. A teraz wiedz, że możesz połączyć przeprowadzki na własną rękę z wynajęciem firmy. Ta druga zabierze co cięższe przedmioty, natomiast kartony oraz rzeczy osobiste będziesz mógł zabrać razem ze sobą.

I pamiętaj, że w czasie przeprowadzki najważniejsze jest posegregowanie i opisanie wszystkiego. Chyba, że lubisz zastanawiać się, gdzie u diabła podziało się to pudło z zabytkową porcelaną od mamy 😉